Şırnak dh’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde ilk kez v-NOTES operasyonu (dikişsiz cerrahi) gerçekleştirildi
20 Kasım 2021


Günümüzde tıp alanında gelişen teknolojiyle birlikte, cerrahi branşlarda minimal invaziv yöntemler ön plana çıkmıştır. Yapılan çalışmalarda kapalı yöntemlerle yapılan ameliyatların, açık cerrahilere göre daha az kan kaybı,  daha az ağrı, daha hızlı iyileşme süresi, daha yüksek hasta konforu, sosyal hayata daha hızlı  dönüş ile ilgili olduğu gösterilmiştir. 
v-NOTES  ( Vaginal Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery); bütün cerrahi branşlarda multidisipliner başlamış bir konsepttir. Laparoskopik cerrahinin, daha az invaziv olan transluminal yöntemlere uyarlanmasıdır. Ağız, anüs, vajina, üretra gibi doğal açıklıklardan luminal organları penetre ederek operasyon yapmak anlamına gelir. Bu cerrahi jinekoloji  alanında da vajinal yoldan peritonu penetre ederek  jinekolojik ameliyatlar yapma hedefini taşımaktadır. NOTES ameliyatları geleceğin cerrahi devrimi olarak lanse edilmekte,  günden güne popülarite kazanmaktadır.
vNOTES’un avantajları ; abdominal duvar travmasının olmaması yani hastada ameliyat izi olmaması, ameliyat sonrası daha az ağrı, hastanede yatış süresinin anlamlı derecede azalması , hasta konforunun artması, daha az anestezi gerekmesi, hastanın premedikasyon- medikasyon gereksiniminin daha az olması, ameliyat sonrası bulantı kusmanın daha az olmasıdır. Ayrıca cerraha laparoskopinin sağladığı büyük büyütme özelliğini, kolay kanama kontrolü sağlama özelliğini sağlamasının yanında büyük adneksiyel kitlelerin çıkarılmasını kolaylaştırma, ergonomi gibi faydalar da sağlamaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda ;  v-NOTES cerrahilerinde  laparoskopiye göre daha kısa ameliyat süresi, daha düşük ağrı skoru olduğu gösterilmiştir. 
v-NOTES ülkemizde 2016 yılında yapılmaya başlanmıştır.  V-NOTES’un kullanım alanları; diagnostik, salpenjektomi, ektopik gebelik cerrahileri, tüp ligasyonu, kromopertübasyon, ovaryan drilling, adneksektomi, kistektomi, histerektomi, myomektomi, uterosakral ligament suspansiyonları, sakrokolpopeksi olarak sayılabilir. Biz de merkezimiz Şırnak Devlet Hastanesi’nde daha önce 1 kez sezaryen ve 1 kez laparoskopik kolesistektomi geçirmiş hastamızda v-NOTES operasyonunu iyi bir ekip çalışması neticesinde gerçekleştirdik , hastamızın ameliyat sonrası ağrısının neredeyse olmadığını izledik ve hastamızı aynı gün içerisinde taburcu ettik. Tüm cerrahi ve anestezi ekibine, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğimizde özveri ile çalışan  tüm ekip arkadaşlarıma,  meslektaşlarım anestezi uzmanı Erdinç Uzunay’a, anestezi uzmanı Semih Uğuz’a ve bu ameliyatı gerçekleştirmemize olanak sağlayan, destek olan Şırnak Devlet Hastanesi yöneticilerine, kurumumuz Şırnak Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr. Çağdaş Küçükerdoğan’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım

WhatsApp Image 2021-11-19 at 17.49.16.jpeg